„Úgy tudom, hogy az ORFK biztosított mindenkinek egy bizonyos keretet arra, hogy ha valaki aláír 10 évet, hogy az adott megyében marad akkor havi szinten 40.000 Ft ot kifizet a lakás hitelből. …”
Tisztázni kell a kérdést, mert többek felé összemosva érkeznek az információk, pedig itt két külön konstrukcióról van szó.
Egyrészt: a Rendőrség költségvetése ismer olyan előirányzatot, amellyel a dolgozók lakáshelyzetét könnyítendő úgynevezett munkáltatói kölcsön keret-összegeket biztosít. Ez esetben a munkáltató kamatmentes kölcsönt ítél meg egyedi elbírálás alapján, a helyi lakásügyi bizottság véleményét kikérve.
Ahogy a neve is mutatja, ezt vissza kell fizetni.
A munkáltató illetve a folyósító hitelintézet zálogjogot jegyez be az ingatlanra a hitel visszafizetésének erejéig. A megyei főkapitányságok évenkénti keretből, illetve a törlesztésekből befolyó összegek erejéig tud ilyen támogatást biztosítani. Információink szerint van olyan megye, ahol a rendelkezésre álló keretet ki sem merítik az igények, és van olyan is, ahol rangsorolni kell az igényeket.
A kölcsönnél a munkáltató és a folyósító pénzintézet szerződést köt az igénybe vevővel, amelynek része az is, hogy ha a szolgálati jogviszony az adósnak felróható okból szűnik meg, akkor az addigi kamatmentes hitel piaci kamatozású hitellé válik és a már törlesztett kölcsön-rész is kamatos lesz (azaz utólag kamatot számítanak fel a már törlesztett részre is).
A további részletekről a megyei rendőr-főkapitányság pénzügyi szerve, illetve a Lakásügyi Bizottság tud tájékoztatást adni. (esély, igény benyújtása, további feltételek és esetleges iratcsatolások).
A munkáltató által biztosított kamatmentes lakásvásárlási kölcsönnel egy korábbi tájékoztatónkban már részletesen foglalkoztunk, ITT megtaláljátok.
Létezik egy másik lehetőség is, a vissza nem térítendő lakáscélú támogatás, ami a 21/2008 IRM rendelet által meghatározott feltételekkel jöhet létre.
Ez az ORFK vezetőjének kompetenciájába sorolja az igényeknek való helyt adást, apró „szépséghiba” viszont, hogy a rendelet személyi hatálya – azaz, hogy kire nézve alkalmazható a rendelkezés – csak meghatározott körre terjed ki, vagyis ami már a címében is benne foglaltatik: Budapesti Rendőr-főkapitányság, a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet és a Budapesti Fegyház és Börtön tiszthelyettes és zászlós állományának vissza nem térítendő lakáscélú támogatásáról szóló 21/2008. (IX.23.) IRM rendelet.
Ugyanakkor tény és való, hogy mind a régi, mind az új Hszt. elviekben lehetővé teszi a munkáltatónak, hogy vissza nem térítendő támogatásban részesítse a dolgozóját, de….
A jelenleg is hatályos Rendelet a régi Hszt felhatalmazása alapján került megalkotásra, akkor
azonban bizonyos szempontok alapján (létszámhiány enyhítése céljából) annak személyi hatálya csupán Budapestre és agglomerációjára korlátozódott.
Az új Hszt is biztosítja a lehetőséget a kamatmentes kölcsön mellett a vissza nem térítendő juttatásra, azonban a részletszabályokat a jogalkotó nem alkotta meg, vagyis jelenleg is csak a budapesti, illetve annak agglomerációjában lakást szerzők támogatására funkcionáló Rendelkezés szabályozza ezt a kérdéskört.
Összefoglalva elmondható tehát, hogy törvényi szinten – mintegy kinyilatkoztatásként – a Rendőrségnek lehetősége van vissza nem térítendő támogatás nyújtására, de annak részletszabályai nem kerültek megalkotásra. A hatályban lévő Rendelet meghatározott körre vonatkozóan szabályoz, így pedig a munkáltató, ha akarná sem tudja, hogy az ilyen juttatást hogyan, miként, milyen feltételek mellett biztosíthatja a saját dolgozóinak.
Az érintettek figyelmébe ajánljuk, hogy a munkáltatóval kötött megállapodást figyelmesen olvassák át, esetleg félreérthető lehet, mivel hogy a támogatás 120 hónapig, max. 40.000 Ft havi részletben nyújtható ÉS csak addig az összeghatárig, amíg a támogatás adómentes járandóságnak minősül. Ez az összeg pedig az Szja tv értelmében az ingatlan vételárának 30%-áig, de legfeljebb 5 millió forintig terjedhet.