1. Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezete (TMRSZ) érdekképviseleti, érdekvédelmi tevékenységét a politikai pártoktól és mozgalmaktól függetlenül, a Magyarország Alaptörvényének, az egyesülésről szóló törvénynek, a hazai és nemzetközi szabályoknak és jogszabályoknak megfelelően, az Alapszabályban foglaltak szerint végzi.
2. A TMRSZ a hazai és a nemzetközi szakszervezeti mozgalom részeként, az egymás iránti szolidaritás elve alapján, a munkavállalók érdekeinek érvényre juttatása érdekében szorgalmazza minden lehetséges ügyben a szakszervezetek együttműködését. Tevékenységét elsődlegesen tagjai a Nemzeti Hitvallás-, állampolgári-, politikai-, és munkavállalói jogainak maradéktalan érvényesítéséért fejti ki. Erőforrásai függvényében tagjainak szociális- és jóléti szolgáltatásokat nyújt. Célul tűzi ki, hogy bővíti a kizárólagosan tagjait megillető juttatások és kedvezmények körét.
3. A TMRSZ döntéseinek, állásfoglalásainak alapját az Emberi Jogok Európai Egyezményében, az Európa Tanács 690/1979. számú – a rendőrségről, a rendőr-tisztviselők kötelezettségeiről, jogairól és jogállásáról szóló határozatában, valamint az Európai Rendőr Chartában rögzített elvek képezik.
4. A TMRSZ továbbra is fontos kérdésnek tartja a jelenlegi érdekegyeztetési rendszer korszerűsítését, elősegíti az Érdekegyeztető Fórumok működését törekszik annak elérésére, hogy a munkáltató és a mindenkori kormányzat az érdekvédelmi szervezetek között csak azok szervezettsége (taglétszám) alapján tegyen különbséget.
5. A munkavállalókra vonatkozó jogi szabályozás egyszerűsítése érdekében a TMRSZ arra törekszik, hogy a munkavállalók szerzett jogai elvételének folyamatos elvonási szándékát tapasztalva – folyamatosan szorgalmazza a korábban meglévő munkavállalói jogok visszaszerzését.
6. A TMRSZ arra törekszik, hogy a beosztott munkavállalókat még jogszabályi fenyegetettség esetén se érhesse hátrány azért, ha – veszélyhelyzet és természeti katasztrófa elhárítása, illetve a szükség-, és veszélyhelyzet eseteit kivéve.
7. A TMRSZ arra törekszik munkavállaló tagjai érdekének védelmében, hogy a munkáltató(k) ne csak a jogszabályok betartását ellenőrző és felügyelő szervezet legyen, hanem saját szervezetén belül a működése során önmagára is kötelező érvényűnek tekintse a jogszabályi előírások betartásának törvényi kötelezettségét és ezen törvényi előírások alól csak közvetlen veszélyhelyzet, és természeti katasztrófa elhárítása, illetve szükség-, vagy rendkívüli állapot időtartama alatt mentesüljön.
8. A TMRSZ el kívánja érni, hogy jogszabályi szinten teremtődjön fogalmazódjon meg annak jogszerűsége, hogy a Magyarország belső rendjét, vagy szuverenitását közvetlenül fenyegető veszélyhelyzet, illetve természeti katasztrófa esetén – tapasztalva az ilyen alkalmakkor gyakran tapasztalható szervezetlenséget, logisztikai és irányítási zavarokat – önállóan, szabadidős és pihenőidős, illetve munkaidő-kedvezményt igénybe vevő tagjai igénybevételének megszervezésével teljes intézkedési jogkörrel elláthassák – a jogszabály által egyébként is megkövetelt intézkedési kötelezettség alapján – mindazokat a feladatokat amely a veszélyhelyzet elhárítása, a közrend fenntartása, illetve Magyarország védelme alapján indokolt.
9. A TMRSZ jogi eszközök alkalmazásával a Munkavédelemről szóló törvény maradéktalan betartását szorgalmazza, valamint a törvényben a munkáltató részére előírt rekreációs kötelezettség megvalósulását.
10. A TMRSZ kezdeményezi a munkavállalással és a munkavégzéssel kapcsolatos jogalkotó munka folytatását. A TMRSZ fontosnak tartja a fegyveres és rendvédelmi szerveken, illetve a közszférán belüli szakmai tagozódás, a hivatás önállóságának megőrzését. A szakmai hivatás gyakorlása biztonságosabbá tevő feltételeinek a megteremtését.
11. A TMRSZ fellép annak érdekében, hogy a hatályos jogszabályokban rögzítettek maradéktalanul érvényesüljenek. A munkavállalók jogait csorbító, jogos járandóságaik biztosítását akadályozó vezetők mulasztását jogi -, anyagi- és erkölcsi felelősségviselés kövesse.
12. A TMRSZ fellép azért, hogy:
• az európai jogelveknek és gyakorlatnak megfelelő humánpolitikai munka váljék általánossá a munkahelyeken,
• a korszerű humán erőforrás-gazdálkodás keretei között átlátható, a szakmai közvélemény előtt nyilvános karrierrendszer alakuljon ki,
• a munkavállalással összefüggő valamennyi intézkedés jogszerű, és – a személyiségi jogvédelem körén kívül – nyilvános legyen,
• az azonos beosztások betöltéséhez szükséges feltételek (előképzettség, szakmai gyakorlat, személyi alkalmasság, stb.) egységesek legyenek valamennyi munkahelyen, továbbá
• bővüljön a pályázat útján betölthető beosztások köre.
13. A TMRSZ minden lehetőségét kihasználja, hogy Magyarország Európai Unióhoz történő csatlakozásával:
• a munkavállalók bére az Európai Uniós átlag szintjére emelkedjen,
• a politikai jogok gyakorlása terén korlátozások csak az Emberi Jogok Európai Egyezményével összhangban történhessenek,
• a közszolgálatban foglalkoztatott munkavállalókat is illesse meg a demonstráció, illetve a sztrájkjog,
• a törvényes munkaidőalap csökkenjen az Európai Uniós átlag szintjére,
• minél előbb valósuljon meg Európán belül az információcserére és a tapasztalatok cseréjére korlátozódó együttműködés,
• teremtődjenek meg minél előbb az európai együttműködés személyi, technikai, tárgyi feltételei és a munkakörülmények egyezzenek meg az Uniós elvárással
14. Fenntartva az önálló egészség-, és nyugdíjbiztosító pénztár alapításának szükségességét, a TMRSZ szorgalmazza hivatásos állományúak érdekében létrehozandó külön állami nyugdíjpénztár létrehozását és állami szervként annak működtetését, és a pénztártagoknak a munkáltatói támogatását. Szorgalmazza a rendelkezésére álló jogi eszközökkel a szolgálati nyugdíj-rendszer visszaállítását, e körben törekszik konszenzusra jutni parlamenti, vagy a közvélemény-kutatók tájékoztatása szerint mérhető társadalmi támogatottsággal rendelkező politikai pártokkal, amely során kialakult szóbeli konszenzus teljesülését együttműködési megállapodás megkötésével törekszik biztosítani a jövőre nézve.
15. A TMRSZ kiemelt figyelemmel kíséri és segíti a fiatal generáció pályakezdését, tagjai gyermekeinek segítését.
16. A TMRSZ a tagjait megillető szolgáltatások körében továbbra is kiemelt figyelmet fordít, a jogi képviseletet biztosítja.
17. A TMRSZ a rendőri hivatás társadalmi presztízsének növelése érdekében törekedni fog a rendőrségi munkavállalók oktatási, előmeneteli feltételei javítására, a rendőrségi munkavállalók munkáltatói kölcsönhöz, kedvezményes lakáshoz, családi házhoz jutása lehetőségeinek bővítésére. Ezek érvényre jutásához új utakat, lehetőségeket keres, jogszabályok, az állami irányítás egyéb eszközei, illetve belső normák megalkotását kezdeményezi mind a munkáltatónál, mind a kormányzatnál.
18. A TMRSZ további új információs rendszer működését, működtetésének lehetőségét keresi és lehetőségeihez mérten megteremti.
A Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezete 2012. december 9..-én a
18. számú határozatával elfogadta a fenti programot.
TMRSZ Kongresszus