Módosultak a Hszt. egyes rendelkezései a veszélyhelyzet időtartamára
A mai napon hatályba lépett 85/2020 ( IV.5. ) Korm. rendelet a Hszt. több rendelkezését is módosította a munkaidővel kapcsolatban, melyek nem csak a hivatásosokra, hanem nagyrészt a riaszosokra is vonatkoznak.
Röviden a következők:
- A heti szolgálatteljesítési idő – beleértve a túlszolgálatot is – meghaladhatja a 48 órát. Tehát tulajdonképpen bármennyi túlszolgálat elrendelhető. Ez nem csak a hivatásosokra, hanem a riaszosokra is vonatkozik.
- A napi szolgálatteljesítési idő 12 óránál hosszabb is lehet, de nem haladhatja meg a 24 órát, ami szintén vonatkozik a riaszosokra is.
- A heti szolgálatteljesítési rendet nem kell 1 héttel korábban közölni, azaz azt, hogy következő nap is dolgozni kell ( bár a normál rend szerint mondjuk pihenő lenne ) , akár előző nap is közölheti az elöljáró.
- A két szolgálat közötti napi pihenőidőbe a munkahelyre utazás időtartama beszámít, a két szolgálat közötti pihenőidő – utazás nélküli időtartama – akár 6 óra is lehet.
- A túlszolgálat megváltásának módját – szabadidő vagy kifizetés – az állományilletékes parancsnok határozza meg, a munkavállaló nem mondhatja meg, milyen formában kéri a túlszolgálat megváltását. Ez nem csak a hivatásosokra, hanem a riaszosokra is vonatkozik.
- Az elöljáró a munkavállaló szolgálati időrendszerét ( hivatali, vezényléses, váltásos stb. ) megváltoztathatja a munkavállaló hozzájárulása nélkül, nem kell a kinevezési parancsot sem módosítani, csak írásban közölni kell a változást. A riaszosokra is vonatkozik.
- A riaszosok esetében túlóra pénzben is megváltható, melyről a parancsnok dönt. Pénzben történő ellentételezés esetén a pihenőnapon teljesített túlóránál kétszeres, munkaszüneti napon történő túlóránál háromszoros távolléti díj jár.
- Nem lehet a szolgálati jogviszonyról lemondani.
- Abban az esetben sem szűnik meg a szolgálati jogviszony a veszélyhelyzet ideje alatt, ha a kifogástalan életvitel ellenőrzéséhez adott hozzájárulást visszavonja a munkavállaló.
- Továbbá akkor sem szűnik meg a hivatásos szolgálati jogviszonya veszélyhelyzet ideje alatt, ha a képzési és vizsgakötelezettségnek nem tesz eleget. A képzési és vizsgakötelezettség teljesítése lehetséges a veszélyhelyzet megszűnését követő három hónap alatt.
A rendelet teljes szövege itt olvasható.
Kérdés, probléma esetén fordulj Szakszervezetünkhöz, segítünk!