Forrás: MNO 2009. június 11. 14:20
Rendőrségi panasztestület: szabályozatlan az előállítottak helyzete
Súlyos jogsértéseket követett el a rendőrség március 15-én; az előállítottak helyzete szabályozatlan, és panaszjogukról sem megfelelően tájékoztatják az eljárás alá vontakat a Független Rendészeti Panasztestület szerint, amely az országos főkapitányhoz, az illetékes miniszterhez és az Alkotmánybírósághoz fordult – tudatta a panasztestület közleményben csütörtökön.
A testület szerint tévesen minősítette a rendőrség a gyülekezési szabadság megsértésének a fiatalemberek cselekedetét, mivel március 15-én a Kossuth téren nem a gyülekezési jogról szóló törvény hatálya alá tartozó rendezvény zajlott, hanem állami ünnep. „Vagyis fogalmilag kizárt, hogy a panaszosok megsértették volna a gyülekezési szabadságot” – szögezte le a panasztestület, amely kimondta azt is, hogy mindezek miatt jogszerűtlenül állították elő a panaszosokat a szabálysértés elkövetésére és tovább folytatására hivatkozva. Továbbá jogszerűtlen volt az előállításuk azért is, mert a panaszosok nem szegültek ellen a rendőri intézkedésnek.
A panasztestület szerint nem álltak fenn a bilincs alkalmazásának feltételei, a Gyorskocsi utcai fogdában pedig jogalap nélkül, a hatályos szabályokat helytelenül értelmezve hajtották végre az előállítottak motozását. Növelte a jogsértés fokát, hogy az egyik előállítottnak nem volt lehetősége értesíteni hozzátartozóját, továbbá hogy fogva tartásuk aránytalanul hosszú ideig tartott. „Mindezek alapján a testület megállapította: a panaszosokkal szembeni rendőri eljárás szinte minden pontja kifogásolható. A véleménynyilvánítási joguk, személyi szabadságuk, a tisztességes eljáráshoz való joguk és emberi méltóságuk egyenként és összességében is súlyos fokban sérült. A testület állásfoglalásait megküldte az országos rendőrfőkapitánynak” – fogalmaz a rendészeti panasztestület közleménye.
A testület arra is felhívta a figyelmet, hogy a hatályos jogrendben nagyfokú jogbizonytalanságot okoz az előállítottak helyzetének szabályozatlansága, elengedhetetlen az érintettek státuszának, jogainak és kötelezettségeinek részletes törvényi szabályozása. A testület aggályairól tájékoztatja az illetékes minisztert, és az Alkotmánybírósághoz fordul. A rendészeti panasztestület visszásságot tapasztalt a panaszjogról való tájékoztatás rendőri gyakorlatában is. A rendőrség álláspontja szerint ugyanis az intézkedő rendőrnek nem törvényi kötelezettsége az érintettek kioktatása a testülethez való fordulás lehetőségéről. „Nem tudjuk elfogadni a rendőrségről szóló törvény ilyen értelmezését, mivel az egyértelműen előírja: a törvényben említett valamennyi panaszlehetőségről tájékoztatni kell az érintetteket” – fogalmazott közleményében a rendészeti panasztestület.
(MNO – MTI)
Forrás: MNO