A schengeni térség jelenleg 29 országot (a 27 tagállamból 25, valamint Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc) és 420 millió embert foglal magában.
A belügyminiszterek 2024.december 12. napon folytatott tanácskozásán, Brüsszelben az utolsó akadály is elhárult, amikor Ausztria is hozzájárult ahhoz, hogy Románia és Bulgária a schengeni övezet teljes jogú tagjává váljon.
Az uniós tagállamok tehát úgy döntöttek, hogy 2025. január 1-jétől megszüntetik a személyellenőrzést a Bulgáriával és Romániával közös belső szárazföldi határokon, illetve a Bulgária és Románia közötti belső szárazföldi határokon.
A személyellenőrzés megszüntetése az említett tagállamokkal közös és az egymás közötti belső szárazföldi határokon a magyar elnökség egyik legfontosabb prioritása volt, mely a fenti napon megvalósításra került.
Bulgária és Románia uniós csatlakozását követően alkalmazza a schengeni jogi keretrendszer kiemelt részeiből a külső határellenőrzésre, a rendőrségi együttműködésre és a Schengeni Információs Rendszer használatára vonatkozó rendelkezéseket. 2024. március 31-től már részlegesen a belső ellenőrzések nélkül rendszer tagjává vált a két ország. Egy évvel ezelőtt a belső légi és tengeri határokon történő személyellenőrzés megszüntetéséről döntöttek a tagállamok.
A 2024.december 12.-én megszületett történelmi döntés nyomán nagy és viszonylag rövid idő alatt elvégzendő feladatok hárulnak az Országos Rendőr-főkapitányságirányításával a Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányságra is.
Ezen feladatkörök talán legfontosabb része a humánerőforrás területén jelentkezik, melynek nyomán mintegy 400 fő többségében hivatásos állományú, de rendvédelmi alkalmazottak és munkavállalók munkahelyének, munkafeladatainak átcsoportosítására van szükség.
A Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányság nem titkolt célkitűzése szerint a jelentkező humánigazgatási feladatokat az egyes beosztottakra nézve a lehető legkisebb sérelem okozásával szeretné elvégezné. Ennek okán a vármegyében rendészeti területen jelen lévő reprezentatív érdekképviseletek képviselőit a főkapitányság megbízott humánigazgatási szolgálatvezetője 2024. december 20. napratájékoztatás céljából invitálta. A Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezetének képviselőjeként Nagy László, a szakszervezet elnöke vett részt.
Tájékoztatást kaptunk arról, hogyúj alegységek, új feladatkörök jönnek létre. Biharkeresztes Határrendészeti Kirendeltség átalakul, ezzel együtt Nyírábrány és Létavértes Határrendészeti Kirendeltségek megszűnnek. Feladatkörüket az illetékes rendőrkapitányságok veszik át. A rendőr-főkapitánysághoz tartozó határrendészeti főosztály, Biharkeresztesen mélységi ellenőrzési osztály, Berettyóújfalu Rendőrkapitányság Rendészeti Osztályon belül új határrendészeti alosztály alakul 19 fővel. Debrecen Rendőrkapitányság 26 új státuszt (13 fő fogda, 13 fő rendészeti osztály) kap. Bács-Kiskun, Heves és Szolnok vármegyék üres státuszait is a Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányság rendelkezésére bocsátották.
A humánigazgatási feladatok gördülékeny elvégzése céljából a főkapitányság egykomplex számítástechnikai szoftvert alkalmaz. A szoftver az érintett kollegáknak három helyre történő jelentkezést tesz lehetővé, a jelentkező által felállított sorrend szerint.
Fontos, hogy nem csak Hajdú-Bihar Vármegyében, de az ország más vármegyéiben is elérhető helyek vannak, mert egyéb vármegyék állományilletékes parancsnokainak is lehetővé tették szükségük szerint a felszabaduló munkaerő „elcsábítását”. Ennek alapján jelen pillanatban is folyamatosan realizálódnak az átjelentkezések. Amennyiben az ország bármely helyéről fogadónyilatkozattal rendelkezik azadott hivatásos kolléga, úgy 2025. február 25. nappal áthelyezni szükséges.
A jelentkezéseket („pályázatokat”) az érintett állományilletékes parancsnokok ugyanezen szoftverben látják, nyomon követhetik.A szoftver lehetőséget biztosít a szociális körülmények (családi állapot, kiskorú gyerekek száma, egyéb), valamint az elmúlt három év teljesítményértékelésének, egészségügyi kategóriák (pld. Eü. II-es) figyelembevételére.Így módjukban áll kiválasztani a számukra legmegfelelőbb jelentkezőt, akinek kiválasztása esetén a jelentkező értesítést fog kapni.
Az úgynevezett első körben eldőlő jelentkezésekkel kapcsolatos vezetői döntések már december 31-én illetve azt követő napokban ismertté válhatnak. A második jelentkezési kör ( az első körben nem jelentkezettek vagy valamilyen okból helyet nem találók)eredményei 2025. január 06-08. közötti napokban derülnek ki. A második körben akár három jelentkezési hely is bejelölhető.
A főkapitánysági stratégia szerint mindenkinek (rendvédelmi alkalmazott és munkavállalói területen kisebb gondok vannak) szeretnének helyet biztosítani. A jelentkezési kérelmet le nem adókkal személyzeti elbeszélgetést terveznek, melynek tervezett kezdési időpontja 2025. február 10., az új állománytábla hatálybalépésének tervezett időpontja 2025. március 01.
Keress minket bizalommal, ha problémád adódik!