Élj a lehetőséggel

Teljesítményértékelés kérdőív

Egy Rendőrségi Hirdetmény szerint az ORFK Költségvetési Ellenőrzési Iroda felmérést végez a teljesítményértékelési rendszer jelenlegi működésével kapcsolatban, melynek célja, hogy az állomány valamennyi hivatásos és riaszos tagjának véleményét figyelembe véve segítsék az értékelési folyamat továbbfejlesztését, és egy olyan objektív, átlátható és igazságosan működő rendszert alakíthassanak ki, amely valós visszajelzést nyújt minden résztvevő teljesítményéről, ezzel is támogatva a szervezet hatékonyabb működését és a személyes előrehaladást.

Minden érintett kollégától várják az anonim kérdőív kitöltését 2024. december 9-ig.

Kérdőív elérhetősége a munkahelyről biztosított, külön internetes hozzáférési jogosultság nem kell hozzá.

https://my.police.hu/?page_id=62907

Fontosnak tartjuk mi is, hogy a lehető legtöbben hangot adjatok a véleményeteknek!

Gyakorlati tapasztalatok, bírósági peres eljárások támasztják alá, hogy a teljesítményértékelési rendszer számos hibával rendelkezik, amit súlyosít, hogy a hozzá kapcsolódó pénzbeni járandóság összege szervenként behatárolt. Számos esetben nem a tényleges teljesítmény alapján kerülnek meghatározásra a juttatások, hanem a keretösszeghez mérik a jó értékelések számát, ami hozzájárul – egyéb más okokkal együtt – a megbecsülés hiányának érzetéhez.

Az értékelések és minősítések sokszor a magasabb beosztásba jutáshoz, illetve az áthelyezések során az előzetes elbírálásokhoz is felhasználásra kerülnek, így a nem tárgyszerű és financiális motivációk által befolyásoltan készített dokumentumok amellett, hogy bevételtől fosztják meg az érintettet, még egyéb területen is kárt okozhatnak a munkavállalónak.

Meglátásunk szerint a jogalkotói szándék ellenében az elvégzett értékelések több esetben nem objektívek, és így alkalmasak arra, hogy az állomány munkához/elöljáróikhoz/munkatársaikhoz való viszonyulását rontsák. Számunkra legalábbis egyértelműnek tűnik, hogy ha a munkavállaló igazságtalannak és alapot nélkülözőnek érzi a munkáltató értékelését, amely még ki is zárja őt a teljesítményjuttatásból, az hosszú távon mindenképpen feszültségekhez, végső soron a fluktuáció erősödéséhez vezethet, és a (jó értelemben vett) bajtársiasság, kollegialitás rovására megy.

Álláspontunk szerint a teljesítményértékeléshez fűzött jogalkotói remények és célok az elmúlt években nem valósultak meg – maradéktalanul semmiképp – a rendszer elemei felülvizsgálatra és korrekcióra szorulnak.

Fenti, mindig visszatérő aggályainkat sokszor jeleztük az illetékesek felé, sőt már a teljesítményjuttatás bevezetését megelőző koordinációk során is szóvá tettük (mondhatjuk sajnos, hogy be is igazolódtak), de most végre megnyílt a lehetőség, hogy maguk az érintettek mondhassák el véleményüket. Mindenkinek javasoljuk, hogy néhány percet szánjon a kérdőívre, és ha már kérdezik, jelezze a problémákat a munkáltatónak!

Bízunk benne, hogy ezzel legalább egy lépéssel közelebb kerülünk ahhoz, hogy a rendszer egy valóban objektív és átlátható motivációs és értékelési rendszerré alakulhasson, és minimalizálásra kerülhessen a tévedés, illetve az anyagi motivációjú részrehajlás lehetősége.