Az indiai Maruti-Suzuki gyár szakszervezeti vezetőivel szembeni eljárás miatt világszerte tiltakozó, és a bebörtönzött szakszervezeti vezetőkkel szolidaritást vállaló nyilatkozatok és demonstrációk nem értek véget.
A kiszabott ítéletekkel kapcsolatban elmondható, hogy többen életfogytiglani börtönbüntetést kaptak úgy, hogy az eljárás alatt bizonyosságot nyert, a vád alá helyezett szakszervezeti vezetőknek nincs köze a gyárban keletkezett tűzvészben elhunyt személy halálához.
A tiltakozások folytatódni fognak, hiszen a védelem az indiai legfelsőbb bírói fórumhoz fordult. A magyarországi szervező, Somi Judit tájékoztatása szerint példa nélküli nemzetközi és hazai összefogás valósult meg. A per során egyetlen indiai munkavállaló sem tanúskodott a bebörtönzött szakszervezeti vezetők ellen, mindössze a gyár funkcionáriusai álltak a vádat képviselők mellé.
A TMRSZ figyelemmel kíséri és a tőle telhető támogatást megadja a tiltakozóknak továbbra is.
Közzétesszük az ügyben a Magyarországi szervezők levelét azzal a célzattal, hogy az országokon átívelő szolidaritásra mindenűtt, így Magyarországon is nagy szükség van.
„Tisztelt Barátaink !
Mindnyájan aláírtátok közös tiltakozó levelünket, amelyet az indiai kormánynak szántunk budapesti nagykövetségén keresztül, melyben nemzetközi szolidaritàst vállaltatok a Suzuki-Maruti dolgozóival.
A nemzetközi szolidaritási akcióban a következő országok számos szakszervezete és munkásaktívái vettek vészt (hosszadalmas lenne mindet név szerint felsorolni):
1./ Afganisztán,
2./ Ausztria,
3./ Banglades,
4./ Belorusszia,
5./ Benin,
6./ Bolivia,
7./ Brazília,
8./ Franciaország,
9./ Németország,
10./ Nagy-Britannia,
11./ Görögország,
12./ Haiti,
13./ Hongkong,
14./ Írország,
15./ Olaszország,
16./ Magyarország
17./ Mauritius,
18./ Mexikó,
19./ Románia,
20./ Oroszország,
21./ Szenegál,
22./ Dél-Afrika,
23./ Sri Lanka,
24./ Svájc,
25./ Ukrajna,
26./ USA,
27./ Zimbabwe
Név szerint köszönetet mondunk Magyarországon azon szervezeteknek és személyeknek, akik mertek szolidaritást vállalni, így a:
1./ Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezetének,
2./ Hivatàsos Tűzoltók Független Szakszervezetének,
3./ SZEF-nek,
4./ KMDSZ – szakszervezetek
5./ és 35 egyénileg – tàrsadalmi és politikai szervezetek képviselôi és politikai/szakszervezeti aktivistàinak
A 2017. 03.18-án első fokon született ítélet szerint 13-an életfogytiglant kaptak, közülük 11-en szakszervezeti vezetők, négy fő esetében 5 év börtönbüntetést kapott.
Ez azt jelenti, hogy a harcot folytatni kell. Mi, a Szervezők a Baloldalért szélesebb szakszervezeti támogatással újabb tüntetést tartunk az indiai nagykövetség előtt ápr. 4-én 12 órakor. Azért is, mert nálunk, Magyarországon a munkáltatók és kormány szintén lábbal tapossák a dolgozók jogait rútul beavatkozva a szakszervezeti belügyekbe. Reméljük, hogy továbbra is számíthatunk Rátok.
Üdvözlettel :
Somi Judit
Magyarországi szervező
PS: Rebecca John ügyvéd, aki védi az indiai Maruti-Suzuki-ügyben a munkásokat :
«Amiatt, hogy 13 dolgozót gyilkosságban mondták ki bűnösnek, a Legfelsőbb Bírósághoz fordulunk fellebbezéssel. Semmilyen komoly bizonyíték nincs egyikőjük ellen sem. Az eljárás lefolytatása színjáték volt.
A szekély, aki sajnos elhunyt az incidens nyomán, az üzemet részben elpusztító tűzvészben égési sérüléseket szerzett és a füstben megfulladt.
Közvetlen kapcsolatot nem lehet teremteni halála és az elítélt személyek között.
A vád sok tanút idézett be, de nem volt képes az üzem munkásai közül egyetlen tanúságtételt sem produkálni. Egyetlenegyet sem, még olyanét sem, aki nem vett részt a mozgalomban, egyszerűen csak a helyszínen volt az adott időpontban. Közülük sem tanúskodott senki a vád javára, azt csak az üzemi káderek tették».
Előzmény:
https://tmrsz.hu/2017/02/28/ma-a-szolidaritas-a-legerosebb-fegyver/